KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyerts 9308199
*
nr 930 8199
Blyerts
Oidentifierad konstnär, Monogramsign 1928, man, ramens innermått: 32 x 28
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2014
kl 20:13:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/12 17:21:17
1
100 kr
12/12 13:05:23
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts man teckning vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:47
-
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:10
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:14
*
Blyerts
nr 930 8199
Blyerts
Oidentifierad konstnär, Monogramsign 1928, man, ramens innermått: 32 x 28
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/12 17:21:17 | 1 | 100 kr |
12/12 13:05:23 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts man teckning vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:47 -
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:10 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:14